The Ministry of Mines and Energy has announced that nine companies have shown interest in redeveloping Block A, with four of them officially submitting proposals for oil exploration. The other five companies have yet to file formal development applications.
According to a report released after the recent annual conference, the four companies that have submitted development applications are:
– EnerCam Resources Co Ltd from Canada
– Cambodian Gather Energy Co Ltd from China
– Vietnam Investment Construction Services from Vietnam
– MPC Future Company Limited Co Ltd from Thailand
The five companies that have not yet submitted formal applications are:
– Valeura Energy Inc. and Lee Li Holdings Inc. from Canada
– Petrovietnam Exploration Production Corporation Ltd from Vietnam
– BP from the United Kingdom
– UACU from Thailand
Should the ministry not select an appropriate company to invest in the Block A oil project by 2025, a resolution proposal will be submitted to the Royal Government for further review and decision.
Block A faced challenges and was suspended following investment company KrisEnergy’s bankruptcy in 2021.  (Read more)
The ministry is now keen to move forward with this vital project as part of its efforts to enhance Cambodia’s energy capacity.