Aeon Mall 2 Sen Sok to Open Doors on 30 May
A second giant Aeon mall will open its doors in Sen Sen District on 30 May following the success of the first Aeon Mall in the Tonle Bassac area.
The soft opening ceremony will be held on May 29 while May 30 is the public opening day, according to Aeon Mall 2 staff and an announcement on the Aeon Mall Sen Sok City Facebook Page.
The Aeon Mall 2 Sen Sok is the second mall investment by Japanese company Aeonmall (Cambodia) Co., Ltd and is worth more than USD120 million. The mall is located on more than 10 hectares of land on the Pong Peay City Project site and features a total of 151,000 square metres of floor area and 70,500 square metres of leasable area. This mall is even larger than the first Aeon mall with vehicle parking capacity for up to 2,500 cars and 2,000 motorbikes.
Aeon Mall 2 is not the only mall to rise in Phnom Penh in 2018 – at least seven more shopping malls including community and retails are also scheduled to be built in Phnom Penh this year. (Read more)