Australia is helping Cambodia amend and modernize technical standards for road construction and transportation infrastructure through P4I (Partners For Infrastructure) & the Austroads program.
The three-day P4I workshop was held on 3-5 October and attended by the Ministry of Public Works and Transport, relevant ministries, and P4I delegates.
The purpose of the workshop was to review and discuss technical assistance in the field of public works and transportation, as well as to share knowledge for reviewing, revising, and updating the technical standards manual of the Ministry of Public Works and Transport.
The workshop discussed multiple matters including the Policy of Road Development; Pavement Design Guidelines, Testing of Materials;  Gender Equality; Disability, and Social Inclusion in Road Development;  as well as Material Supply and Construction Specifications
The P4I delegation also inspected major infrastructures in Cambodia to understand the general situation and propose technical solutions for better development.