Bamboo Celebrated at Local Festival
The inaugural CAMBOO Festival will be hosted in Phnom Penh’s Freedom Park in March where six of the kingdom’s architecture and engineering universities will compete.
Organised by Building Trust International, the festival will showcase the most ingenious uses of bamboo in passive, sustainable design and architecture.
Building Trust is also running a design challenge for a bamboo pavilion that will form the centerpiece of the fair. The challenge is open to architects, designers and engineers worldwide.
“We want to celebrate Cambodia’s natural resources and landscape and promote the amazing new industries working with natural products,” David Cole, the founder and director of Building Trust International, told RealEstate.com.kh.