Battambang Authorities Pledge to Strengthen Crackdowns on State Land Encroachments
The Battambang provincial administration has pledged to closely work with relevant officers to strengthen the crackdown on state land encroachments, especially in the mangrove forest area, according to an officials’ meeting on 27 May.
During the meeting, Battambang Governor HE Nguon Rattanak said that the provincial administration has thus far prevented and taken action against plenty of cases.
“Besides crackdowns, we have also educated and warned those encroachers as well. Moreover, we have also set up stations at the target areas to identify the encroachers and filed complaints to the court,” said HE Rattanak.
Nevertheless, people are still disobeying the law as there are many challenges such as the encroachment spot is too rural and too large to access, as well as the lack of human resources, means, and budget to perform the crackdown.