Cambodia Faces Cement Shortage
With Cambodia’s construction sector continuing to show record levels of growth, domestic production of cement is falling short of demand, leading some developers to seek supplies overseas.
Despite several domestic cement factories coming online in recent years, their production is not enough to satisfy current requirements according to industry experts.
Charles Vann, head of the Cambodia Constructors Association told the Phnom Penh Post that local production “can only support a small part of market needs”.
Touch Samnang, deputy director of the Overseas Cambodia Investment Corporation (OCIC), told the same newspaper that “OCIC’s demand for cement is measured at 20,000 to 30,000 tonnes each year and I believe that this demand will rise as Cambodia’s economy continues to improve and grow”.