Cambodia’s Construction Industry Booms
Cambodia’s construction industry continued to boom in the first half of 2017 according to statistics released by the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC) in July.
The industry saw an increase of 28 percent over the same period in 2016 with 1,523 new projects approved between January and June 2017. The MLMUPC gave a total value on these H1 2017 approved projects of USD4.94 billion. These figures compare to 1,183 approved projects valued at USD3.97 billion in H1 2016.
Some industry experts have questioned whether the figures are accurate in terms of real investment verses approvals. However, others point to significant revenue rises in the tertiary supply sector, for items such as lighting, locks and interior decoration.