Construction of the 190km Phnom Penh-Sihanoukville expressway was 64% complete by July 2021, according to the Ministry of Public Works and Transport (MPWT)’s spokesperson Heang Sotheayuth.
He added that despite the fact that Cambodia is facing the COVID-19 pandemic crisis, the expressway construction process is not being affected.
The project, on the other hand, might be completed ahead of schedule, changing from the initial date of March 2023 to September 2022, with a free ride trial during the first week or month.
Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol said in June that the ministry is also currently negotiating for the firm to charge as low a fee as possible, aiming for lower than 10cent/km. (Read more)