During a virtual meeting with the Infrastructure and Regional Integration Technical Working Group (IRITWG) on Thursday 19 August, the minister also provided a summary of progress on 12 major infrastructure development projects.
1) The Ministry has completed negotiations with a contractor on the Kratie-Kampong Thom Mekong River bridge project, with construction scheduled to begin by the end of 2021
2) MPWT already signed a construction agreement on the project to upgrade NR41, 31 and 33, from DBST to AC, while the construction is expected to begin soon.
3) Feasibility study of the 4th Phnom Penh ring road is still underway
4) Feasibility of study to build a new road connecting Kampong Chhnang and Kampong Thom province has been completed
5) MPWT in cooperation with a China Road and Bridge Corporation have completed the study of the new 72km road connecting Battambang to Siem Reap
6) The construction Phnom Penh-Sihanoukville Expressway has reached 65% and is scheduled to be completed in September 2022.
7) The Ministry is still studying the feasibility of the Phnom Penh-Bavet-Mokbai Expressway project in form of Build Operate Transfer (BOT)
8) Construction of the 34-road project in Sihanoukville has been completed.
9) The 38-road project Siem Reap is over 70% complete and is scheduled to be completed by the end of this year.
10) The Ministry is finalising the railway development strategy and will soon submit it for PM Hun Sen approval.
11) The project to expand the Sihanoukville port continues smoothly
12) MPWT is also planning to expand the capacity of several ports, including Kampot Port, Phnom Penh Autonomous Port, among other river ports to meet growing demand.