The Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction approved 4,303 construction projects worth US$5.33 billion in 2021, a drop of 31.21% compared to 2020.
The ministry stated that the approved construction projects covered a total area of 12.99 million sqm.
Among the approved projects, 388 construction permits (10.4 million sqm) worth US$4.2 billion were approved by the ministry while other 915 projects (2.5 million sqm) worth US$1.1 billion were approved by the capital-provincial administrations.
From 2000 to the end of 2021, the ministry issued a total of 57,590 construction permits nationwide covering a total area of 166.62 million sqm with an estimated total investment of US$66.2 billion.