Driven by the impetus of the region’s construction industry, the ASEAN Constructors Federation (ACF) launched a special meeting on the theme of “The Development of the ASEAN Construction Industry in the Previous Decades and its Future.”
The Thai Constructors Association (TCA) and ACF jointly organised the conference on 4 August 2017 in Bangkok, Thailand. Over 50 high-level delegates from six constructors associations representing private construction-related companies from across ASEAN attended the event. They included; the Cambodia Constructors Association (CCA), Master Builders Association of Malaysia (MBAM), Philippine Constructors Association (PCA), and Vietnam Association of Construction Contractors (VACC).
During the special meeting, ACF members exchanged insights on the past decade and future construction growth. CCA representative Dr. Tan Monivann, along with a high-level officer from the Ministry of Land Management Urban and Planning, presented on various topics regarding the macro economy, industries that support the kingdom’s economy, business in Cambodia, and the construction industry.
The event was held four months after the ACF’s meeting in April in Indonesia with its members aiming at improving the ASEAN nation’s construction and maintenance of infrastructure, including roads and bridges.
The ASEAN Constructors Federation was established on 30 May 1985 and has been holding two annual council member meetings a year for 31 consecutive years where council members discuss business matters arising in the ASEAN construction industry.