The company also recognizes key projects with Founders’ Honors, the Bentley-Envision winner for infrastructure sustainability, and the 2025 Bentley Educator of the Year
Bentley Systems has announced the winners of its 2025 Going Digital Awards, recognizing infrastructure professionals for their innovative use of Bentley software to improve design, construction, and operations.
The awards were announced on October 17, 2025, during Bentley’s Year in Infrastructure 2025 conference in Amsterdam.
Going Digital Awards: Winners were selected across 12 categories from nearly 250 projects nominated by organizations in 47 countries. These projects showcase how digital advancements, including connected data and AI, are transforming project delivery and asset performance.
2025 Going Digital Awards Winners
Bridges and Tunnels Italferr S.p.A. (Italy) – Leveraging Digital Technologies for Improved Infrastructure Management
Cities, Campuses, and Facilities Voyants Solutions Private Ltd. (India) – Preparation of Masterplan, Detailed Design and Project Management of Atal Puram Township, Agra, India
Construction Deloitte and Vale (Brazil) – SYNCHRO 4D Powering the World’s First Iron Ore Briquetting Plant
Energy Production Baosteel Engineering & Technology Group Co., Ltd. (China) – Digital Intelligent Construction Project for a Steel Plant Based on Bentley Technology
Geospatial and Reality Modeling Al Madinah Region Development Authority (MDA) (Saudi Arabia) – Manarah Urban Data Platform
Project Delivery Egis (France) – Canal Seine Nord Europe
Rail and Transit PT Kereta Api Indonesia (Persero) (Indonesia) – Smart Infrastructure by KAI & AssetWise Linear Analytics
Roads and Highways Jabatan Kerja Raya Sarawak (JKRS) (Malaysia) – Sarawak Sabah Link Road Phase 2
Subsurface Modeling and Analysis Fervo Energy (United States) – Cape Station
Transmission and Distribution China Energy Engineering Group Guangxi Electric Power Design Institute Co., Ltd. (China) – Application of GIS+BIM Digital Intelligence Technology to the Entire Lifecycle of China Southern Power Grid’s Guangxi Nanning 500kV Power Transmission and Transformation Project
Water and Wastewater PT Wika Tirta Jaya Jatiluhur (WTJJ) (Indonesia) – SPAM Regional Jatiluhur I: Transforming Water for a Better Tomorrow
Founders’ Honors During the event, Bentley also recognized 18 projects with Founders’ Honors. Chosen individually by Bentley’s founders, Founders’ Honors are presented to a small number of exemplary projects, individuals, and organizations that reflect the company’s mission of advancing the world’s infrastructure for better quality of life.
The 2025 Founders’ Honors recipients are:
AECOM (United Kingdom) – Old Oak Common Great Western Railway Station Rail Systems
Ansys RF Channel Modeler for NASA Lunar Mission Planning (The Moon) – NASA Lunar Mission Planning for Ground Subscribers on the Moon
Aquawolf (United States) – From Fire Zones to Storms: A Case for Efficient and Smart Pole Modeling
Arcadis (Australia) – Coffs Harbour bypass
Aurecon (New Zealand) – Digitizing Urban Ground: Transforming Subsurface Engineering
citiME Consultancy LLC (United Arab Emirates) – Micromobility Modeling in Abu Dhabi’s Strategic Transport Model
DC Water (United States) – From Blueprint to Reality: DC Water’s Digital Twin Implementation
DPR Construction (United States)– Building with Care: Lean 4D Planning for Children’s Hospital
Environmental Systems Lab, Cornell University (United States) – Energy Atlas: A Digital Twin for Decarbonizing Ithaca’s Building Stock
Forte and Tablada, Inc. (United States) – 17th Street Canal Pump Station Digital Twin
Geoambiente S/A (Brazil) – High-Resolution Modeling for Groundwater Remediation Using Leapfrog
Kaunas University of Technology (KTU) (Lithuania) – Digital Twin for Buildings Operational Carbon Evaluation
Leviatan Group (Romania) – Optimized 4D Planning for Military Educational Campus
Ormat Technologies Inc. (Dominica) – Roseau Valley Geothermal Project
PowerChina Henan Electric Power Survey & Design Institute Co., Ltd. (China) – Substation Flood Risks Assessment, Monitoring, and Early Warning System
PT Hutama Karya (Indonesia) – Trans Papua Road – Mamberamo-Elelim section
PT Pertamina Geothermal Energy (Indonesia) – Lumut Balai Unit-3
Shanghai Investigation, Design & Research Institute Co., Ltd. (China) – Digital Innovation in the Full Lifecycle of Offshore Wind Power
Bentley-Envision Award for Sustainable Infrastructure
The Bentley-Envision Award for Sustainable Infrastructure recognized a pioneering Going Digital Award project that went beyond technical excellence and economic value to deliver exceptional and measurable environmental and social impact.
The Bentley-Envision Award recipient is:
GeoStruXer (Saudi Arabia) – Seismic Rehabilitation of Creeping Ground using Sustainable Micropiled PTRaft
All Bentley-Envision submissions were reviewed by the Institute for Sustainable Infrastructure (ISI), the nonprofit organization that develops and manages the Envision® sustainable infrastructure framework, in partnership with Bentley’s Sustainability team.
Educator of the Year Award
The Bentley Systems’ Educator of the Year Award honors an academic professional who has made outstanding contributions to infrastructure education. Selected by a panel of independent judges, the winner is recognized for innovative teaching methods, impactful student engagement, and the integration of cutting-edge engineering software and technology into the curriculum.
This year’s winner is:
Irfaan Peerun, Griffith University, Australia
More information about Bentley’s 2025 Year in Infrastructure and Awards program can be found here.
About Bentley Systems Around the world, infrastructure professionals rely on software from Bentley Systems to help them design, build, and operate better and more resilient infrastructure for transportation, water, energy, cities, and more. Founded in 1984 by engineers for engineers, Bentley is the partner of choice for engineering firms and owner-operators worldwide, with software that spans engineering disciplines, industry sectors, and all phases of the infrastructure lifecycle. Through our digital twin solutions, we help infrastructure professionals unlock the value of their data to transform project delivery and asset performance.