Biggest Street Food Centre to Open in Chrouy Changvar City This October
Chrouy Changvar City is set to welcome the biggest street food center in Phnom Penh named The Food Palace in October this year.
Located on 30 metre or OCIC Blvd., the Food Palace project is built on about 5 hectares of land through investment by the Overseas Cambodia Investment Corporation (OCIC), and is also part of the Chrouy Changvar satellite mega development project.
The center will comprise of more than 200 food stalls selling different types of foods including Khmer, Thai, Vietnamese, Chinese, Japanese, Korean and Western. Each stall is designed in a unique way to fit the type of food they are selling. After completion, the centre will be a first choice for those who love variety.
Besides this Food Place project, OCIC is on the way to putting more amenities and facilities into the Chrouy Changvar satellite city such as the Jurassic Cambodia Dinos Alive amusement park, car city, condos, houses, restaurants, a school, a hospital, and many other necessary facilities.