Cambodia Constructors Association Host the Election of Executive Committee Members for 5th Mandate
Cambodia Constructors Association (CCA) on 8 July 2022, prepared the election to support the Executive Committee of the Cambodia Constructors Association for the fifth mandate (2022-2025) at Koh Pich City Hall.
In the fourth election for the Executive Committee, CCA elected new members to replace the old members who have mandates expired and support the addition of the Executive Committee members from 11 to 12 members. The members of the Executive Committee of the Cambodia Constructors Association for the fifth mandate (2022-2023) there are:
1. Overseas Cambodian Investment Corporation (OCIC) led by Neak Oknha Pung Kheav Se as a Chairman
2. Muhibbah Engineering (Cambodia) Co Ltd led by Lok Oknha Hann Khieng as a first Vice-Chairman
3. Ly Chhuong Construction & Imp-Exp Co Ltd led by Lok Oknha Ly Chhuong as a second Vice-Chairman
4. Mong Reththy Group Co Ltd led by Neak Oknha Mong Reththy as a Secretary-General
5. Chip Mong Group Co Ltd led by Lok Oknha Leang Meng as a first deputy secretary-general
6. Khun Sea Development Group Co Ltd led by Neak Oknha Khun Sea as a second secretary-general
7. Mega Cambo Construction Co Ltd led by Lok Oknha Chales Vann as a Treasurer General
8. Borey Sensok Co Ltd led by Lok Oknha Chim Khean as a board member
9. Prince lead by Lok Oknha Guy Chhay as a board member
10. Worldbridge lead by Neak Oknha Sear Rithy as a board member
11. CAST LABORATORIES (CAMBODIA) CO., LTD. led by Mr GARY NG as a board member
12. Tang Cheng Oiang Construction & Import Export Co Ltd led by Mr Taing Cheng Oing as a new board member
During the fifth election meeting, Lok Oknhna Charles Van also reported on the achievements of the Cambodia Constructors Association, especially the participation of the Royal Government of Cambodia, which has the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction as the assistant, initiating and provide input on legislation related to the construction and real estate sector in order to ensure quality and comfort in the construction sector and benefits to real estate investors.
In particular, CCA has also established events to promote and attract new investors to Cambodia through the organization of the annual Construction Industry Expo and other business networking parties.