Cambodia Property Awards 2018 Take off
The nominations for the Cambodia Property Awards 2018 are now open for developers and the general public until 5 January, while entries are accepted until 12 January 2018, according to the awards’ 21 June press release.
Organised by Asia’s foremost online property company PropertyGuru Group, the PropertyGuru Cambodia Property Awards is part of the regional Asia Property Awards program which was incepted in 2005. Now organising its third edition, the program is the biggest and most exclusive real estate industry event in the Kingdom. The award ceremony is scheduled for 16 March 2018 at Phnom Penh’s Sofitel Phnom Penh Phokeethra Hotel.
Speaking at the 2018 awards’ press conference in June 2017, the organisers encouraged property developers and recognised firms specifically located in Phnom Penh, Siem Reap and Sihanoukville to register and vie for the awards.
Categories are grouped into three main sections; Developer, Development and Design. A selection of special awards will also be granted for promoting Corporate Social Responsibility (CSR) and excellence in sustainable development, green building and universal design.
With a professionally run awards system supervised by Binder Dijker Otte (BDO), one of the world’s largest accounting and auditing firms the awards are widely recognised for their fairness and transparency and are judged by an independent panel of industry experts.
In a change from the previous year, international NGO Cooperative for Assistance and Relief Everywhere (CARE) will also be involved in judging the awards. CARE’s adjudication will focus on a developers’ commitment to the construction sector and the well-being of workers.
Mr. Sorn Seap, founder and director of Key Real Estate Co., Ltd, who is the head of independent judges told Construction and Property Magazine that the judging team conducts site visits to all the shortlisted project sites for a detailed evaluation which takes about one to two weeks for each project.
“After the final appraisal performance, we will conduct the two judgment meetings before issuing a formal decision on which project should be nominated as the winners,” he explained.
“The awards have become a great contributor to the construction and real estate industries in Cambodia as it attracts foreign investors from around the world to invest in the Kingdom’s property sector,” he added.
Agreeing with Mr. Sorn Seap, founder and managing director of the PropertyGuru Asia Property Awards, Mr. Terry Blackburn said the awards would boost even better quality construction, more innovative designs and sustainable developments in the year ahead.
More than 30 projects from 13 shortlisted developers located in prime investment destinations across Phnom Penh, Siem Reap and Sihanoukville joined the 2017 competition. With 11 developers nominated, Borey Peng Huoth Group took home its 2nd consecutive best developer (Cambodia) title. Some 300 VIP guests attended the last year’s black-tie gala evening at the Sofitel Phnom Penh Phokeethra Hotel.
For the 2018 round, the organisers expect to see about a hundred firms register for the prestigious property event, marking a 20 percent increase compared to the same period last year.
“Last year, the design firms were in front for registration. In turn, this year we expect that condominium projects will be the leading nominees,” Blackburn stressed.
Construction and Property Magazine, Cambodia’s leading media platform for the construction and property industries is a media sponsor for the PropertyGuru Cambodia Property Awards.