CCA celebrates 5th annual summit
The Cambodia Constructors Association (CCA) celebrated its successful hosting of its 5th annual summit and 6th CCA Business Networking Party during the 3rd Cambodia Construction Industry Expo on December 1-3, 2016.
Held at Phnom Penh’s Diamond Island Exhibitions and Convention Center, the events brought together the leading Cambodian, regional and international construction and property companies.
The CCA was founded under the initiation of the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction in October 2011. Shortly after its establishment, CCA joined the ASEAN Constructors Federation (ACF) which represents constructors in Southeast Asia region.
5th annual CCA Summit
Since its inception, the association has consecutively organised an annual general assembly to share its achievements throughout the year and to encourage enrolment of more members. The conference gathered senior representatives from its members other companies to network and discuss challenges and opportunities facing the industry in Cambodia.
Now approaching its 6th anniversary, the CCA has seen membership numbers grow from 23 in 2012, to 50 in 2013, 80 in 2014, 110 in 2015 and now 120 in 2016. Members comprise local and international constructors, developers, construction material suppliers, realtors, banks and insurers.
The 5th annual CCA summit was celebrated on 1 December, gathering almost 300 participants from its member companies, government officials and representatives of local and international construction firms and associations.
Dr. Tan Monyvann, Representative of Loak Oknha Mong Reththy and CCA Secretary General announced that the association had signed an MoU with the Ministry of Labour and Vocational Training on technical training cooperation and an MoU with Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction on construction building works.
In terms of international cooperation, the CCA has also signed MoUs with many international firms and associations to build mutual interests. In 2014, the association enrolled as a member of the China-ASEAN Building Materials Committee and, in 2016, as a member of the International Federation of Asian & Western Pacific Contractors ‘Association (IFAWPCA).
CCA Chairman Neak Oknha Pung Kheav Se told the summit that the organisation of these events provides benefits for the association’s member by promoting the nation’s construction industry. He also stressed the importance of the association’s warm cooperation with the government as well as local and international construction-related agencies.
Neak Oknha Pung Kheav Se said he hoped that the CCA’s strong support of the China-backed “one belt one road” infrastructure policy via China-ASEAN relationships would result in CCA members winning contracts for related infrastructure projects that will run across Cambodia.
Mr. Nattaphorn Bhromsuthi, Chairman of the ASEAN Constructors Federation-ACF congratulated the CCA, the 7th ACF member, for its great effort in supporting and maintaining the steady growth of the ACF.
“Such cooperation and commitment will become a solid foundation for the prosperity of ASEAN and will play an important part in securing ASEAN position as a competitive economic region,” he said.
Presiding over the opening ceremony, H.E. Phuoeng Sophorn, Secretary of State, Minister of Land Management, Urban Planning and Construction agreed on the significance of the CCA being able gather more members in order to easily disseminate technical information, provide management consultation and give feedback on administrative, juridical, health and construction safety initiatives.
3rd annual CCA Expo
The CCA also hosted its 3rd annual “Cambodia Construction Industry Expo” on 1-3, December 2016 at Diamond Island Exhibition Hall. While the 1st expo saw over 100 companies with 220 booths and over 5,300 visitors, the 2nd expo attracted over 300 stands from more 100 exhibiting companies. 11,179 people visited this 2nd expo, with 7,169 being professionals from the construction and property industries.
The expo was divided into three sections; real estate firms, banks, and insurers; construction materials and decoration; and electrical, plumbing and water supply, machinery, mechanical and steel framing. On display were a huge range of products and services from across the construction and property industries.
“This expo is organised to showcase the kingdoms’ investment potential in the construction industry as there are more and more high-rise buildings being erected in Phnom Penh and which are built to meet modern and international standards,” said CCA Chairman Neak Oknha Pung Kheav Se “Among these developments, some are developed by CCA member companies.”
6th CCA Business Networking Party
During the expo, the CCA also organised its 6th Business Networking Party on 3 December, bringing together over 300 attendees from CCA members and exhibitors.
The association also offered 10-minute presentations to those exhibitors with five booths or more to present their businesses to the attendees. Eight companies took this unique opportunity; Olympia City and Elyse which are developments by the Overseas Cambodian Investment Corporation (OCIC), Khi Brand, UD Design Build, Nikken International Asia, K Cambodia, Meng Leng Eev and Smart Dragon Group.
Speaking on behalf of the CCA Chairman at the networking event, Mr. Charles Vann, CCA Acting Chairman committed the organisation to bringing more benefits to CCA members through various initiatives besides the annual expo, seminars and business networking parties.
“Via the many achievements and activities, we can see that the five-year-old CCA has significantly contributed to the private construction sector since our members are from all aspects of the construction industry,” he said.
Mr Vann appealed to all members to strengthen ties to help develop the industry. He also expressed his wish to see more construction-related companies register to become members through the common desire to collectively uplift the nation’s construction industry.