Chairman of the Cambodia Constructors Association (CCA) and the Board of Canadia Group and OCIC Neak Oknha Pung Kheav Se has recently donated US$180k to the Cambodian Red Cross, while previously donating almost US$10 million to the government to fight against COVID-19.
This latest donation is the fifth time since April this year that Neak Oknha Pung Kheav Se has been donating funds to the government.
In late March, he donated US$2 million to the Cambodian government to buy Nokor Tep Hospital and turn it into a new COVID-19 treatment facility. (Read more)
In the same month, Neak Oknha Pung Kheav Se also donated another US$3 million to the Cambodian government to fight against the recent surge in local COVID-19 transmission. (Read more)
In December last year, he donated US$3 million to the Cambodian government to purchase COVID-19 vaccines. Besides, during the beginning of the outbreak last year, Neak Oknha also donated US$500,000 to the government to fight the pandemic. (read more)