With the common aim to strengthen business relationships among its members, the Cambodia Constructors Association (CCA) hosted its 8th business networking party in early December which was attended by over 300 local and international executives from its 131 member firms and distinguished invited guests.
CCA successfully organised the 4th edition of the Cambodia Construction Industry Expo over three days in December at the Diamond Island Convention and Exhibition Centre and the members’ networking event was hosted on the second day of the exposition
The function was attended by high-profile constructors’ organisations including the ASEAN Constructors Federation (ACF), the International Federation of Asian and Western Pacific Constructors’ Association (IFAWPCA), and the China-ASEAN Business Council (CABC). The event provided them opportunities to network directly with CCA members and exhibitors in a very friendly environment.
The gathering provided opportunities to all association members who are developers, contractors, investors, suppliers and distributors of construction-related materials to meet, discuss and seek business partnerships.
The CCA was founded with the support of the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction in October 2011. Shortly after its establishment, CCA joined the ASEAN Constructors Federation (ACF) which represents constructors in Southeast Asia region.
Since its inception,CCA, as a privately-run construction related group, has seen membership numbers grow from 23 in 2012, to 50 in 2013, 80 in 2014, 110 in 2015 and 120 in 2016, and now boasts 131 members. CCA members comprise local and international constructors, developers, construction material suppliers, realtors, banks and insurers.
Speaking on behalf of the CCA Chairman at the networking event, Oknha Hann Keang, 1st Vice President of CCA, committed the organisation to bringing more benefits to CCA members through various initiatives besides the annual expo, seminars and business networking parties.
“We will strive with our utmost effort to seek and offer benefits to all members with any possible means to promote the products and services of the member companies and especially organise the annual trade shows and business networking events,” he said.
He also announced that the association has plans to organise business trips to bring members to visit projects in other countries that the association cooperates with. “These activities and efforts have proved our sole purpose to seek benefits for all members by any possible means,” he explained.
Oknha Hann Keang appealed to all members to strengthen ties to help develop the industry. He also expressed his wish to see more construction-related companies register to become members through the common desire for collective uplift the nation’s construction industry.