Cambodia Construction Association (CCA) on 24 March 2021 held an online meeting to share knowledge among members and the public about the new sub-decree regarding the certificate of occupancy for old and new buildings.
The meeting was held through Zoom and attended by more than 50 participants from different sectors.
CCA Secretariat General Manager Chhiv Sivpheng explained that according to the construction law any newly-completed, modified, or repaired buildings are required to apply for the occupancy certificate before usage. This requirement is exempted only for those constructions that do not require a construction permit.
The application can be proceeded at any one-stop-window service or via any competent authorities based on the size of the construction, he added.
Mr Sivpheng believed that the online meeting is a great contribution of the association to society in promoting the construction law implementation.
Sub-decree No.226 regarding the aforementioned procedure was issued along with the other two main sub-decrees on 30 December 2020 to help strengthen the quality of construction in Cambodia and ensure safety for constructors and general users. (Read more)