Construction Agreement Singed on South Korea-Funded Start-Up Centre in Cambodia
The Korean International Cooperation Agency (KOICA) has provided funds to the National Incubation Center of Cambodia (NICC) in Cambodia, placing high hopes that the centre will help train and create more talented young generations in start-up businesses.
The construction agreement for this project has signed on Friday 6 August between KOICA and construction firm PCF, with the construction set to begin shortly after signing.
Country Director of KOICA Mr Rho Hyunjun hoped that this project will help enhance the capacity of the young talented generation in start-up technology in Cambodia.
CEO of PCF Chang Jae Young similarly also expressed his commitment to providing the best quality of this construction as this project is a national level educational centre.
The NICC is to create a start-up ecosystem and market network in Cambodia by developing a system to foster start-up companies in Cambodia’s leading universities and support capacity building in their operations.