Construction Contracts in Cambodia
In recent years number, there is been a steep increase in the number of constructions projects in Cambodia — more than 22 percent with an estimated value of USD 6.4 billion in 2017. Accordingly, The Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction approved a total of 3,052 projects. This investment is driven by the number of China investors in apartments, condominiums, hotels, casinos, and supermarkets. Cambodia, as of today does not have specific regulations on Construction law but has adopted a sub-decree on 19 December 1997 on construction permit followed by Civil Code, 2007 and the Land law 2001.
In such absence, Cambodia law does not prescribe any standard form of the construction contract, however, the commonly used forms include the contracts published by FIDIC (International Federation of Consulting Engineers), ICE (Institution of Civil Engineers). This standard form of contract extensively used in the construction industry is the FIDIC form. In order, to have a binding contract, there should be an agreement between two or more parties who are competent to enter into a contract and must satisfy the requirements for legal enforceability. Further, rudimentary requirements of a valid offer, followed by an acceptance of an offer, with the intention of entering into a legally enforceable agreement not void in law, are the other essentials of a valid contract under the law.
Public-private partnership projects may have their own standard form contracts. Usually, this standard contract includes the General Conditions, the Supplementary Conditions, the Specifications, the Drawings, the Bill of Quantities, the Tender, the Letter of Acceptance, the Contract Agreement, and such further documents as may be expressly incorporated in the Letter of Acceptance or Contract Agreement. In addition, there may be a management contract executed in the form of Engineering, Procurement and Construction Management Contracts and are executed between employers and contractors, wherein contractors are hired to manage the completion of a construction project while overseeing developments regarding engineering, procurement, and construction of a project.
For construction there are five kinds of contracts that can be formed and are explained briefly below :
(a) Lump Sum Contract is also called stipulated sum, is the most basic form of agreement between a contractor and a customer. A lump sum contract or a stipulated sum contract will require that the contractor agrees to provide specified services for a stipulated or fixed price. In a lump sum contract, the owner has essentially assigned all the risk to the contractor.
(b) Unit Price Contract In a unit price contract, the work to be performed is broken into various parts, usually by construction trade. This contract type is based on anticipated quantities of items which are counted in the project in addition to their unit prices. The final price of the project depends upon the quantities required to carry out the work.
(c) Cost Plus Contract The cost-plus contract is an agreement which involves the buyer’s consent to pay the complete cost of material and labor in addition to the amount of contractor overhead and profit. This contract type is favored where the scope of work is highly uncertain or indeterminate in addition to the types of labor, material, and equipment being similarly uncertain in nature. Here, the contractor’s profit is set at a fixed amount.
(d) Guaranteed Maximum Price Contract (also known as GMP) contract is a cost-type contract where the contractor is compensated for actual costs incurred plus a fixed fee subject to a ceiling price. The contractor is responsible for cost overruns unless the GMP has been increased via formal change order (only as a result of additional scope from the client, not price overruns, errors, or omissions).
(e) Design-Build Contract is appropriate when the project delivery method is design-build. Traditional contracts are awarded using a design-bid-build system, where the project owner starts by hiring an architect. Once the architect has finished the design phase, the project is put out for bid to general contracting companies.
(f) Integrated Project Delivery Contract (IPD) contracts represent the latest trend towards a more collaborative approach to delivering construction projects. IPD contracts are unique in that they require the involvement of owners, designers, contractors, and key stakeholders on a project as early as possible— sometimes even at the conceptual stage. This contract type results in more transparency among all the parties involved in a construction project. Additionally, both risk and reward are shared by the parties who enter into the IPD contract.
Sujeet S. Karkala, Legal Advisor at Sciaroni & Associates. Sujeet is a qualified Indian Lawyer registered with the Bar Council of India. He completed his Masters in Law (LLM) from Duke University School of Law, Durham, North Carolina and obtained a Bachelors Degree in Law from Government Law College, Mumbai, India. Sujeet’s expertise includes corporate law, corporate structuring, international taxation and mergers & acquisitions. He is also experienced in tax restructuring, banking transactions, and joint ventures and has specialized in advising international clients in entering and operating in emerging markets. He is fluent in English and Hindi.