Construction of the US$2.5-billion Koh Norea satellite city being developed by OCIC has reached 30% completion, with the company confirming that construction is on schedule despite the COVID-19 crisis.
According to Touch Samnang, a senior official of the Koh Norea Satellite City Development Project, to date, landfilling work is 60% complete, bridge construction at 20%, and overall construction at 30%.
“The project is still processing normally but increasing the number of construction workers is a bit difficult as we have to find vaccinated workers with quarantine requirements. Of course, the project is affected, but we will try to move forward,” said Mr Samnang.