Controversial China-backed Koh Kong Airport to Complete First Phase This Year
The massive controversial Dara Sakor Aiport Project in Koh Kong province is set to see completion of the first phase of construction by the end of this year.
The announcement was made during a meeting between Minister of the Secretariat of Civil Aviation HE Mao Havanna and Chairman of the Board of Union Development Company Mr Li Tao on 26 August.
Mr Tao said that the construction of the airport was going as planned and is scheduled to be completed in the first phase this year. He also requested that the government continue supporting the project.
According to the plan, the company plans to inject US$200 million to build a 60m-wide, 3,200-metre long runway and a new terminal. Once completed, the airport will be able to handle large aeroplanes such as the Boeing 777 and Airbus A360. (Read more)
The Darasakor Airport project is a controversial issue, receiving significant criticism from international analysts who say it is really being built to serve the Chinese military due to its massive size. (Read more)