First Luxury Hotel From Japan Opens in the Kingdom
A Japanese firm has recently opened its first luxury hotel in Cambodia. In the first week of November, Starts Corporation (Starts Corporation), a subsidiary of Starts Corporation Inc. (Japan) opened its first-ever hotel project.
Called Hotel Emion Phnom Penh, this new luxury project is located in Preah Sisowath Quay, Phnom Penh (in front of the Hotel Cambodiana) allowing visitors to see the beautiful landscape along the Mekong River.
Designed with a highly creative concept, based especially around being environmentally friendly, the 19-storey Hotel Emion features 240 guest rooms, most of which have a balcony to capture the stunning view of the surrounding area.
Meanwhile, Cambodia’s Ministry of Tourism has welcomed this magnificent hotel project. According to its Facebook post, the Ministry of Tourism said that “this first hotel project … contributes significantly to the creation of employment, vocational training, and tourism development in Cambodia in a sustainable way”.
According to the Ministry of Tourism, the number of Japanese tourists visiting Cambodia has increased dramatically in the first eight months of 2018, with more than 130,000 Japanese tourists visiting Cambodia, of which 69,279 came to Phnom Penh.