Indonesia is seeking private investment in some of the cash-strapped nation’s airports and ports in an attempt to reduce its budget deficit and fund ambitious new infrastructure projects.
President Joko Widodo’s government plans to sell up to a 45 percent stake in 10 airports and 20 ports across the country, though would retain state control of the facilities.
Bloomberg reported that Transport Minister Budi Karya Sumadi said at the start of November that the sale would start in 2017 with Kualanamu airport in North Sumatra and Sepinggan airport in East Kalimantan. The government would invite companies including Inch Airport Corp., GVK Power & Infrastructure Ltd. and Vinci SA to bid.