Urbanland, a leading Cambodian real estate developer, officially commenced construction of the eagerly anticipated K Mall Prek Thnoat on Thursday, 25 April 2024. This groundbreaking event heralds the start of a visionary project set to redefine community shopping near the burgeoning Borey Chankiri on NR 2, promising a blend of convenience and lifestyle retail experiences.
A picture commemorating the event (Mr. Hok Kang, CEO of Urbanland in the middle with Urbanland’s Exco​)
The ceremony was graced by the presence of Mr. Hok Kang, co-founder and CEO of Urbanland, alongside executive committee members from Urbanland, Borey Chankiri, and K Mall, marking a significant milestone in the project’s development. K Mall Prek Thnoat is expected to open its doors in mid-2025, introducing a human-centred design philosophy that emphasizes community engagement and interaction.
Strategically located just minutes away from Samdech Hun Sen Boulevard and a mere 15-minute drive from Techo International Airport, K Mall Prek Thnoat is not just a mall but a destination. It aims to serve the burgeoning community of over 300 families in Borey Chankiri, enhancing their daily lives with access to a wide range of retail and dining options. The ongoing construction of Borey Chankiri 2 is also set to benefit from the mall’s proximity, further contributing to the vibrancy and development of the South Side.
Rendering picture of K Mall  Prek Thnoat
Occupying approximately 8,000 square meters, K Mall Prek Thnoat is designed to be a convenient stop for commuters along NR 2. The mall will feature spacious parking, lush public spaces, and a variety of entertainment, cultural, and community activities, ensuring it becomes a hub of unforgettable experiences for visitors of all ages.
Masterplan of Borey Chankiri and K Mall Prek Thnoat
Following the success of the first K Mall in the Veng Sreng area, which attracts over 6,300 visitors daily to its 38 retail stores, food, and beverage outlets, Urbanland continues its commitment to shaping a better future through quality, durability, and craftsmanship. Founded in 2013 by architect Hok Kang, Urbanland places people at the heart of every project, striving to transform the Cambodian lifestyle one space at a time.
The eye bird view of lively K Mall Veng Sreng at night
Urbanland is a proud member of ISI GROUP, a respected and diversified Cambodian corporation with over 25 years of experience across various sectors, including building materials, property development, education, and food & beverage. ISI GROUP’s commitment to sustainable growth and community support is evident in its extensive CSR programs, which give back to the communities it serves.
For leasing inquiries at K Mall Prek Thnoat, interested parties can contact: 099 888 595 or leasing@urbanlandasia.com
Founded by architect Hok Kang in 2013, Urbanland is at the forefront of creating inspirational spaces for Cambodians to live, work, and play. With a focus on quality, durability, and craftsmanship, Urbanland’s projects enrich people’s lives and transform communities, one project at a time. As part of ISI GROUP, Urbanland leverages extensive market knowledge and experience to drive sustainable growth and contribute positively to Cambodian society.
Urbanland is honored to align with ISI GROUP, a cornerstone of Cambodia’s corporate landscape renowned for its integrity, success, and diversity. Boasting over a quarter-century of expertise and profound market insights, ISI GROUP stands at the forefront of the building materials, property development, education, and food & beverage industries. This partnership embodies our commitment to sustainable development and showcases a broad portfolio that reflects our dedication to innovation and excellence. Through our comprehensive Corporate Social Responsibility (CSR) initiatives, we are dedicated to making a positive impact, contributing to the welfare of the communities where we operate and setting a benchmark for responsible business practices in Cambodia.