Korean-Style Forest Park to be Established Near Angkor Wat
The Korea Forest Service held the first plenary session for the Korea-Cambodia joint operating committee online on Tuesday 22 February.
The park will be set up at a location near Angkor Wat, which will take 30 minutes to reach by car from the temple or less than an hour from Siem Reap International Airport, according to The Korea Bizwire.
The Korea Forest Service will transfer South Korea’s forest management and operation technology to Cambodia to preserve the environment as well as revitalise the local economy.