Construction of the new Ministry of Interior headquarters worth US$60 million is now 20% complete, with the entire project set for completion on schedule in August 2023, according to Minister of Interior Samdech Sar Kheng on 31 March 2022.
The new building is 9 floors high, excluding the ground floor and parking that can accommodate 330 cars.
The architectural layout is a classic Khmer style with five towers just like Angkor Wat. The building is also designed for adequate light and natural air ventilation.