Multiple infrastructure development projects in Sihanoukville built with over US$300 million from the national budget have been inaugurated under the presence of Cambodian Prime Minister Samdech Hun Sen.
During the ceremony on Thursday 2 December, PM Hun Sen stated that government intends to transform Sihanoukville into a multi-purpose special economic zone which is why it is necessary to build infrastructure, including roads, drainage systems, and water treatment plants, among others.
According to PM Hun Sen, the main achievements inaugurated today includes 37 roads, two wastewater treatment plants, and other tourist attractions spots.
PM Hun Sen claimed that that the efforts to build these infrastructures are for the current generation and also the younger generation.
He also has proudly embraced the “Khmer Can Do It” slogan, stating Cambodia will put its best effort to self-finance and build its own infrastructure development projects if possible, aiming to reduce reliance on FDI or development partners. (Read more)