PM Hun Sen to Inaugurate New MPWT Headquarters in January
The new Ministry of Public Works and Transport (MPWT) building is scheduled to be officially inaugurated on 22 January 2021 under the presidency of Prime Minister Samdech Hun Sen, according to MPWT Minister HE Sun Chanthol.
The minister revealed the details about inauguration during a video-call weekly meeting on 23 December.
“The objective of the relocation is to bring together all units under the ministry to be in one place. The larger space will ease the productivity of the officers as the old headquarters has already been overloaded,” said HE Sun Chantol.
This new headquarters is located on Street 598 (St. HE Chea Sopharaangkat Chrang Chamreh Pir of Russey Keo district. (Read more)