PM: Residents of Run Ta Ek to Get Full Hard Titles, Not Social Concessional Titles
People who relocated from Angkor Park to Run Ta Ek and Peak Sneng will receive full hard title deeds, not social concessional ownership documents, according to Samdech Prime Minister Hun Sen.
PM Hun Sen gave this order during the site inspection on 21 October, asking the Ministry of Land to conduct the systematic land registration and issue hard titles for people after they moved in.
“I think, we need to issue a hard title deed to the residents so that they can use those titles as collateral to borrow money from the bank,” said PM Hun Sen.
“I would like to confirm that, but they have to come and live there before we issue the titles,” he added.
However, PM Hun Sen emphasized that landowners must not sell the land and move to live illegally in the Angkor area.
To date, over 6,400 families have agreed to move to Run Ta Ek while over 3,200 agreed to move to Peak Sneg.
Prime Minister Hun Sen has announced that the government will develop the Run Ta Ek area into a new potential city with all the necessary infrastructure provided to ease the lives and careers of over 6,000 families. (Read more)