PM Urges Thailand’s CP All to Invest in Paper & Organic Fertilizer Production in Cambodia
The Cambodian government has encouraged CP All, one of Thailand’s largest firms, to invest in establishing paper and organic fertilizer production plants in Cambodia.
Cambodian PM Samdech Techo Hun Sen gave an encouraging statement during a meeting with Mr. Korsak Chairasmisak, Chief Executive Officer of CP All Company, on 16 August.
Samdech Techo Hun Sen recommended Mr. Chairasmisak consider investing in paper production in Cambodia as paper is an essential material with growing demand.
The PM also urged CP All to check the potential of establishing an organic fertilizer factory in Cambodia as organic fertilizer can be used to grow crops well without health effects.
The PM advised the company to work with the Council for the Development of Cambodia regarding investment in Cambodia.