Construction of the concrete bridge across the Tonle Sap River from National Road 5 in Khan Russey Keo to National Road 6 in Khan Chroy Changvar is 50% complete as of 23 July 2021, according to the Department of Public Works and Transport of Phnom Penh.
The Russey Keo-Chroy Changva concrete bridge is 922 metres long and 20.5 metres wide with 1.25 metres of sidewalk space on each side. This project has been under construction since 23 October 2017.(Read more)
Upon completion, the bridge will play an important role in relieving traffic on National Road 6, and National Road 5, especially in the Chroy Changva and Russei Keo areas. It also connects Phnom Penh to the Techo Heritage National Stadium, where Cambodia will host the upcoming SEA Games 2023.