SHV & Poipet Railways to be Upgraded to High-Speed System, More Lines Under Study: PM
Prime Minister Samdech Hun Sen has urged the Minister of Public Works and Transport to speed up the progress of seeking development partners or private firms to upgrade two existing railway lines into high-speed routes.
PM Hun Sen said on 4 April that the government is planning to develop the Phnom Penh-Popiet and Phnom Penh-Sihanoukville rail lines to high-speed routes, while also exploring the opportunity to build more lines.
“Now, our railways are outdated systems that can travel only 20 km or 30 km per hour. So, we are thinking of replacing it with the high-speed rail on both lines, while also building more domestic and international lines,” said PM Hun Sen.
Two existing railway lines are now under the management of Royal Railway, a subsidiary of the Royal Group, under the concessional investment form.