Thailand Provides Over US$27m to Build Road Connecting Siem Reap to Sisaket
The Thai government has approved a loan of THB983 million (US$27 million) to the Cambodian government to build a new national road connecting Cambodia’s Siem Reap to Thailand’s Sisaket.
According to a Bangkok Post report on 24 August, this new national road (NR67) connects Siem Reap to Anlong Veng to Chong Sangam and then to Sisaket province in Thailand.
Deputy Spokeswoman for the Thai government Traisuree Taisaranakul said that the project would be implemented from 2024 to 2026, with more than US$12 million in gross loans from the Thai government and the rest from foreign investment.
Under this loan, Cambodia must purchase at least 50% of the construction materials for the project from Thailand and hire a Thai contractor.