VINGROUP MOVES INTO AUSTRALIAN MARKET
Vingroup, Vietnam’s top property developer, has entered the Australian market after a $16 million land deal in Sydney’s central business district, according to The Australian newspaper.
It was reported that Vingroup will build a hotel complex in the city. A 172-room hotel was proposed for the 1,030 square metre land, but no approval has been given on the development. It is expected that Vingroup will probably construct a mixed use development including a hotel.
Vingroup’s property portfolio in Vietnam comprises luxurious condos and villas, shopping malls tourism complexes and also retail outlets.
Vingroup has three resorts in Nha Trang Bay and a 200-room Vinpearl Premium Da Nang hotel in central Vietnam.