GDT Extends Property Tax Payment Deadline to End of October
The General Department of Taxation (GDT) has extended the deadline for property tax payment for 2021 from 30 September to 31 October 2021.
According to the announcement issued on 28 September 2021, this extension is to give more time to many property owners who have not yet declared their tax.
GDT also urged those who have not paid their tax to do so to avoid fines and punishment in accordance with the tax law.
To help prevent the spread of COVID-19 and make it easier for property owners, property tax can be paid through the GDT Taxpayer App mobile app.