The General Department of Taxation (GDT) has extended tax exemptions to businesses affected by the COVID-19 pandemic until March 2021.
GDT Director General HE Kong Vibol recently said that by seeing difficulties faced by business owners in the sectors such as tourism, and aviation, among others, the government will continue to extend tax exemption period for another 3 months from the original deadline of December 2021.
Besides, to help boost the economic recovery, the government has provided tax incentives to sectors such as garments, textiles, footwear, and travel bags and tourism.
HE Kong Vibol stated that at the same time, the government will not create any new taxes, and will keep helping the prioritised sectors.