កម្មវិធី Bentley ជួយឱ្យការវិភាគផលប៉ះពាល់ពីបំភាពកាបូនជាផ្នែកនៃប្រព័ន្ធដំណើរការរចនាសម្រាប់សំណង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថ្មី និងមានស្រាប់ ដើម្បីសម្រួលដល់ធ្វើរបាយការណ៍វាយតម្លៃអំពីកាបូនជាមួយនឹងការបន្ថែមរូបភាព 3D
រូបថត៖ Bentley Systems៖ ការបង្ហាញសមត្ថភាពវិភាគកាបូនរបស់ Bentley ដោយការដាក់កាបូនជាក្រុម តាមសមាសធាតុទូទៅសម្រាប់ជារបាយការណ៍
ថ្មីៗនេះ ក្រុមហ៊ុន Bentley Systems បានប្រកាសពីសមត្ថភាពវិភាគកាបូនថ្មីនៅក្នុង iTwin Experience ដើម្បីវាយតម្លៃ និងកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់កាបូនសម្រាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធប្រកបដោយនិរន្តរភាពបន្ថែមទៀត។ នេះបើតាមការចុះផ្សាយរបស់ Bentley System នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ប្រចាំឆ្នាំ  2024 Year in Infrastructure ដែលប្រព្រឹត្តិទៅកាលពីថ្ងៃទី 9 ខែតុលា ឆ្នាំ2024 នៅទីក្រុង Vancouver ប្រទេសកាណាដា។ សមត្ថភាពវិភាគកាបូនថ្មីនេះ អាចជួយវិស្វករងាយស្រួលទាញយកទិន្នន័យវិភាគកាបូន និងការមើលឃើញកាបូនដែលបានបញ្ចូលទៅតាមរូបធាតុនីមួយៗ ជាពិសេស ស្វែងរកជម្រើសសម្រាប់ការរចនាកាន់តែប្រសើរឡើង និងយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
រូបថត៖ Bentley Systems៖ ឧទាហរណ៍នៃសមត្ថភាពវិភាគកាបូនរបស់ Bentley អំពីការមើលឃើញកាបូនបង្កប់ក្នុងការរចនាព្រលានយន្តហោះ
កាបូនដែលបានបង្កប់នៅក្នុងធាតុផ្សំនីមួយៗ គឺជាការតាមដានកាបូននៃសំណង់ទាំងមូលមុនពេលវាត្រូវបានសាងសង់ ដោយវាអាចដឹងពីឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ដែលបញ្ចេញក្នុងអំឡុងពេលដំណើរការសាងសង់ និងក្រោយពេលសាងសង់។ សមត្ថភាពវិភាគកាបូនថ្មីរបស់ Bentley ផ្តល់នូវការវាយតម្លៃ “cradle-to-gate” តាមរយៈបទដ្ឋានកំណត់នៃកាបូនឌីអុកស៊ីត រាប់ចាប់ពីការបំលែងវត្ថុធាតុដើមរហូតដល់វាចេញពីរោងចក្រ ដែលតំណាងឱ្យការរួមបញ្ចូលធំបំផុតសម្រាប់កាបូនដែលបានបញ្ចូលទៅក្នុងគម្រោងសំណង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។
លោកស្រី Savina Carluccio នាយកប្រតិបត្តិនៃសម្ព័ន្ធអន្តរជាតិសម្រាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនិរន្តរភាព (ICSI) បានបន្ថែមថា “រវាងពេលនេះ និងឆ្នាំ 2050 កាបូនដែលភ្ជាប់ជាមួយហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថ្មី ត្រូវបានគេព្យាករណ៍ថានឹងទទួលខុសត្រូវចំពោះពាក់កណ្តាលនៃកាបូនឌីអុកស៊ីតរបស់ពិភពលោកដែលបានបំភាយ សូម្បីតែមុនពេលហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធត្រូវបានប្រើប្រាស់ក៏ដោយ”។ “ដោយសារការរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់របស់ខ្លួនចំពោះការបំភាយឧស្ម័នជាសកល វិស័យនេះត្រូវតែធ្វើសកម្មភាពជាបន្ទាន់ដើម្បីកាត់បន្ថយកាបូនដែលបានបង្កប់ក្នុងកម្រិតមួយដែលអាចវាស់វែងបាន ដែលជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការកាត់បន្ថយការបំភាយកាបូន (decarbonization) និងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ – ពីការបង្កើនលទ្ធភាពតភ្ជាប់ ទៅជាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបង្កើនតម្លៃក្នុងការប្រើប្រាស់បចេ្ចកវិទ្យាឌីជីថលថ្មីដែលបើកផ្លូវឱ្យយើងមានជម្រើស និងការប្រើប្រាស់សម្ភារៈជំនួសដែលមានប្រសិទ្ធភាពចំពោះការកាត់បន្ថយកាបូននៅក្នុងការរចនាគម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
សមត្ថភាពវិភាគកាបូនថ្មីរបស់ Bentley រួមបញ្ចូលគ្នាយ៉ាងរលូននូវទិន្នន័យក្នុងការរចនាប្លង់របស់អ្នកប្រើប្រាស់ជាមួយនឹងឧបករណ៍វាយតម្លៃកាបូនដែលបានជ្រើសរើស។ នេះអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកជំនាញផ្នែកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអាចភ្ជាប់ទិន្នន័យវិភាគកាបូនដោយផ្ទាល់ទៅនឹងជម្រើសនៃការរចនារបស់ពួកគេ និងមើលឃើញពីផលប៉ះពាល់ទាំងនោះ ដែលធ្វើឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរយ៉ាងស្វាហាប់ក្នុងការរចនាឡើងវិញ។
លោក Chris Bradshaw ប្រធានផ្នែកនិរន្តរភាពនៃក្រុមហ៊ុន Bentley Systems បាននិយាយថា “ការវាយតម្លៃកាបូនគួរតែជាការអនុវត្តស្តង់ដារសម្រាប់គម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសកល ប៉ុន្តែការបង្កើតរបាយការណ៍វាយតម្លៃកាបូនគឺមិនងាយស្រួលនោះទេ”។ “ការប្រើប្រាស់សមត្ថភាពវិភាគកាបូនថ្មីរបស់ Bentley ជួយបំប្លែងកិច្ចការដ៏ធុញទ្រាន់នៃការរាយការណ៍កាបូនទៅជាដំណើរការស្វ័យប្រវត្តិដោយរលូន និងផ្តល់ឱ្យអ្នកជំនាញផ្នែកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមើលឃើញកាន់តែច្បាស់អំពីផលប៉ះពាល់បរិស្ថាន និងជួយពួកគេអាចរចនាសំណង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទាំងមូលប្រកបដោយនិរន្តរភាព លឿន និងងាយស្រួលជាងមុន។”
ជាទម្លាប់ ការផលិតរបាយការណ៍វិភាគកាបូនគឺចងក្រងដោយមនុស្សសុទ្ធសាធ ចំណាយពេលវេលា និងថវិកាអស់ច្រើន និងមានជំហានស្មុគស្មាញជាច្រើន ដូចជា៖ រៀបចំបញ្ចូលចងក្រងងទិន្នន័យ ការបកប្រែទិន្នន័យទៅជាការវាស់វែងកាបូន រហូតផលិតបានជារបាយការណ៍ចុងក្រោយ ហើយវាជាដំណើរការកាន់តែពិបាកសម្រាប់គម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធស្មុគ្រស្មាញធំៗ ដែលជាធម្មតាមានអ្នកពាក់ព័ន្ធចម្រុះនៃសំណុំទិន្នន័យ ទម្រង់ទិន្នន័យ និងសម្ភារៈសំណង់។
សមត្ថភាពវិភាគកាបូនថ្មីរបស់ Bentley ជួយយកឈ្នះលើបញ្ហាប្រឈមទាំងនេះបានតាមរយៈ ៖
• ការកំណត់បរិមាណសម្ភារៈដោយស្វ័យប្រវត្តិ៖ បញ្ចូលដោយស្វ័យប្រវត្តិ និងផ្គុំគម្រោង ហើយទិន្នន័យទ្រព្យសកម្ម ឯកសារ និងគំរូ—បង្កើតដោយកម្មវិធី Bentley និងដោយប្រភពផ្សេងទៀត—ចូលទៅក្នុងឌីជីថលភ្លោះ ក្លាយជាទិន្នន័យព័ត៌មានដែលអាចមើលឃើញដោយសាមញ្ញ និងតែមួយ។ តាមរយៈការដាក់ជាក្រុមដោយភាពឆ្លាតវៃនៃធាតុផ្សំតាមរយៈការរចនាទូទៅ និងការប្រើប្រាស់លំហូរការងាររួមបញ្ចូលគ្នា ហើយគណនាដោយស្វ័យប្រវត្តិនូវបរិមាណសម្ភារៈច្បាស់លាស់ និងបរិមាណដែលខ្វះចន្លោះចេញពីឯកសាររចនាប្លង់ ដោយលុបបំបាត់កំហុសពីការគណនាដោយប៉ាន់ស្មាន និងតារាងអ៊ិចសែលដែលហួសសម័យ។
• ងាយស្រួលទាញយករបាយការណ៍បានគ្រប់ពេល៖ ជាមួយនឹងការចុចតែមួយដង បង្កើតបានគណនីកាបូនដែលមានភាពត្រឹមត្រូវខ្ពស់ក្នុងរយៈពេលត្រឹមប៉ុន្មាននាទីប៉ុណ្ណោះតាមរយៈការរួមបញ្ចូលជាមួយការគណនា និងការវាយតម្លៃកាបូនដែលបានជ្រើសរើសបានដោយអ្នកប្រើប្រាស់។ ដោយសារទិន្នន័យទាំងអស់ត្រូវបានរក្សាទុកជាថាមវន្ត អ្នកប្រើប្រាស់អាចកែតម្រូវការជ្រើសរើសសម្ភារៈតាមរយៈអាយុកាលនៃប្លង់ដែលបានរចនា និងបង្កើតដំណើរការងាយស្រួល ដែលអាចធ្វើម្តងហើយម្តងទៀតបាន មិនប៉ះពាលដល់ការងារដែលរចនាហើយ។
• ការមើលឃើញរូបភាព 3D ក្នុងមាតិកា៖ ពេលប្រើប្រាស់កញ្ចប់សូហ្វវែរនេះ គេនឹងអាចមើលឃើញទិន្នន័យកាបូនដែលបានបញ្ចូលដោយរូបភាពសាមញ្ញតាមរយៈផែនទីរលកកម្តៅក្នុងគំរូឌីជីថលភ្លោះ 3D ដោយផ្ទាល់ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់អាចស្វែងយល់ពីការរចនាប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងជម្រើសសម្ភារៈយកទៅប្រើក្នុងការសាងសង់ ត្រឹមរយៈពេលប៉ុន្មាននាទីប៉ុណ្ណោះដើម្បីបង្កើតការរចនាដែលមានគុណភាពខ្ពស់នៅទូទាំងដំណាក់កាលរចនាប្លង់ និងដំណាក់កាលសាងសង់។
WSP ដែលជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេលើពិភពលោកក្នុងការប្រឹក្សាយោបល់អំពីផលប៉ះពាល់បរិស្ថាន និងនិរន្តរភាព បាននឹងកំពុងប្រើប្រាស់សមត្ថភាពវិភាគកាបូនថ្មីរបស់ Bentley តាមរយៈកម្មវិធី Early Access Program ដែលបានចាប់ផ្តើមកាលពីឆ្នាំមុន។
លោក Kelvin Saldanha នាយករង WSP បាននិយាយថា “កាលពីមុន មានបញ្ហាប្រឈមជាច្រើននៅពេលបង្កើតរបាយការណ៍កាបូនសម្រាប់គម្រោងដែលបានស្នើឡើង។ ជាឧទាហរណ៍ វិធីសាស្រ្តដ៏ធំទូលាយមិនជាក់លាក់ត្រូវបានប្រើដើម្បីគណនាកាបូន ដែលធ្វើឱ្យដំណើរការមានអារម្មណ៍ថាមិនច្បាស់លាស់។ លើសពីនេះ ដំណើរការនេះត្រូវចំណាយពេលច្រើន ដោយសារវាតម្រូវឱ្យបកប្រែរាល់ព័ត៌មានលម្អិតទៅជាការវាយតម្លៃកាបូនពេញលេញ។ ជាមួយនឹងសមត្ថភាពវិភាគកាបូនថ្មីរបស់ Bentley ក្រុមអ្នករចនារបស់យើងមានតម្លាភាពកាន់តែប្រសើរឡើងក្នុងការគណនា វិភាគ និងរាយការណ៍ពីផលប៉ះពាល់កាបូនដ៏មានអត្ថន័យនៅក្នុងការផ្លាស់ប្តូរការរចនាណាមួយ — ក្នុងពេលវេលាជាក់ស្តែងជាមួយនឹងការចុចប៊ូតុងមួយ ដែលបានកាត់បន្ថយរង្វិលជុំនៃមតិវាយតម្លៃត្រឡប់មកវិញបានយ៉ាងច្រើន ពីការរង់ចាំ រាប់ខែ រាប់សប្តាហ៍ មកត្រឹមរាប់ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ។”
លទ្ធភាពទទួលបានពីសូហ្វវែរ Bentley
សមត្ថភាពវិភាគកាបូនថ្មីរបស់ Bentley អាចរកបានភ្លាមៗសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ iTwin Experience ដោយមិនគិតថ្លៃបន្ថែម។ វាជាអាជ្ញាប័ណ្ណបន្ថែមចំពោះការគណនាវាយតម្លៃកាបូន (ឧ. EC3 ឬ One Click LCA) គឺមានស្រាប់នៅក្នុងកញ្ចប់កម្មវិធី ដែលអាចទទួលបានដោយអ្នកប្រើប្រាស់ពីអ្នកផ្គត់ផ្គង់សូហ្វវែរបន្តដោយផ្ទាល់។