រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ប៉េង ពោធិ៍នា និងអនុរដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការក្រសួងការបរទេសវៀតណាម ពិភាក្សាលើការសហការផ្លូវល្បឿនលឿន និងការតភ្ជាប់កំពង់ផែសមុទ្រ
ទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីរវាងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមវៀតណាម ត្រូវបានរំពឹងថានឹងកាន់តែមានភាពរឹងមាំបន្ថែមទៀត តាមរយៈការជំរុញការតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូនឆ្លងដែនឱ្យកាន់តែមានភាពរលូន និងប្រសើរឡើង។ យុទ្ធសាស្ត្រគន្លឹះនេះ គឺជាប្រធានបទដ៏សំខាន់នៅក្នុងជំនួបពិភាក្សាការងារកម្រិតខ្ពស់មួយ ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅនៅទីស្ដីការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន នារសៀលថ្ងៃទី២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៦។ នៅក្នុងជំនួបនោះ ឯកឧត្តម ប៉េង ពោធិ៍នា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានទទួលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារជាមួយឯកឧត្តម Nguyen Minh Vu សមាជិកគណៈកម្មាធិការមជ្ឈិមបក្សកុម្មុយនីស្តវៀតណាម និងជាអនុរដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការក្រសួងការបរទេសនៃសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមវៀតណាម ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង និងមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធជាច្រើនរូបទៀត។
គោលបំណងចម្បងនៃកិច្ចពិភាក្សានេះ គឺការស្វែងរកដំណោះស្រាយរួមគ្នាដើម្បីធ្វើឱ្យការដឹកជញ្ជូនទំនិញ និងការធ្វើដំណើររបស់ប្រជាជននៃប្រទេសជិតខាងទាំងពីរមានភាពងាយស្រួលជាងមុន។ នៅក្នុងនោះ ភាគីទាំងពីរបានផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់លើការតភ្ជាប់គម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿនយុទ្ធសាស្ត្រ រវាងផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-បាវិត របស់កម្ពុជា និងផ្លូវល្បឿនលឿនក្រុងហូជីមិញ-ម៉ុកបៃ របស់វៀតណាម។ ការធ្វើសមកាលកម្មនៃបណ្ដាញផ្លូវល្បឿនលឿនទាំងពីរនេះ នឹងជួយកាត់បន្ថយពេលវេលា និងថ្លៃដើមភស្តុភារកម្មយ៉ាងច្រើន ដែលជាកត្តាចាំបាច់ក្នុងការជំរុញខ្សែច្រវាក់ផ្គត់ផ្គង់ក្នុងតំបន់។
ក្រៅពីផ្លូវគោក ថ្នាក់ដឹកនាំនៃប្រទេសទាំងពីរក៏បានពង្រីកវិសាលភាពពិភាក្សាទៅលើវិស័យដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវទឹកផងដែរ ដោយបានពិនិត្យលើលទ្ធភាពនៃការតភ្ជាប់ការដឹកជញ្ជូនចេញពីកំពង់ផែខេត្តកំពតរបស់កម្ពុជា ទៅកាន់កំពង់ផែសមុទ្រសំខាន់ៗរបស់វៀតណាម។ ការបង្កើតផ្លូវនាវាចរណ៍ផ្ទាល់នេះ នឹងជួយបើកច្រកពាណិជ្ជកម្មថ្មី និងសម្រាលបន្ទុកចរាចរណ៍នៅតាមច្រកទ្វារព្រំដែនគោក។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ភាគីទាំងពីរក៏បានពិចារណាលើការកែលម្អ និងដំឡើងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធព្រំដែនបន្ថែមទៀត ដើម្បីសម្របសម្រួលដល់ការឆ្លងកាត់ព្រំដែន ដែលវិធានការទាំងអស់នេះនឹងដើរតួជាក្បាលម៉ាស៊ីនយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការបង្កើនទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគី ព្រមទាំងទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរឱ្យធ្វើដំណើរកម្សាន្តឆ្លងដែនកាន់តែច្រើនឡើងនាពេលខាងមុខ។ (អានបន្ថែម)