នៅក្នុងជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការលើកកម្ពស់ភាពធន់នឹងអាកាសធាតុនៅកម្ពុជា ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ រួមជាមួយក្រសួងធនធានទឹកនៃសាធារណៈរដ្ឋប្រជាមានិតចិន និងអង្គការយូនីសេហ្វ បានចាប់ផ្តើម “គម្រោងផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត និងអនាម័យដែលធន់នឹងបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុនៅកម្ពុជា”។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះមានគោលបំណងពង្រឹងសេវាទឹកស្អាត និងអនាម័យនៅទូទាំងប្រទេស ដោយដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមដែលបង្កឡើងដោយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
ការប្រកាសនេះធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលឯកឧត្តម ហែម វណ្ឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា កិច្ចសហការនេះនឹងដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការសម្រេចបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព (CSDG) ៦.១ និង ៦.២ របស់កម្ពុជា។ គោលដៅទាំងនេះផ្តោតលើការទទួលបានទឹកស្អាត និងអនាម័យជាសកលប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងតម្លៃសមរម្យនៅឆ្នាំ២០៣០ ដោយផ្តោតជាពិសេសលើការជួយដល់ស្ត្រី កុមារី និងប្រជាជនដែលងាយរងគ្រោះ។
លោក Li Guoying រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹកនៃសាធារណៈរដ្ឋប្រជាមានិតចិនបានបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ប្រទេសចិនក្នុងការធ្វើការជាមួយកម្ពុជា និងអង្គការយូនីសេហ្វ ដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលបំណងទាក់ទងនឹងការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតដែលមានចែងក្នុងរបៀបវារៈអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពឆ្នាំ២០៣០ របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ។ លោកបានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការកសាងសហគមន៍សហករណ៍ដែលចែករំលែកចក្ខុវិស័យរួមសម្រាប់អនាគតប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
យោងតាមរបាយការណ៍ “ហេតុផលអាកាសធាតុសម្រាប់សេវាទឹកស្អាត និងអនាម័យនៅកម្ពុជា” ថ្មីៗនេះ ប្រជាជនកម្ពុជាប្រមាណ ៤លាននាក់ពឹងផ្អែកលើសេវាកម្មទាំងនេះ ដែលត្រូវបានគំរាមកំហែងកាន់តែខ្លាំងឡើងដោយបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ ដូចជាគ្រោះរាំងស្ងួត និងទឹកជំនន់ជាដើម។ ភាពជាដៃគូថ្មីនេះមានគោលបំណងដើម្បីកាត់បន្ថយហានិភ័យទាំងនេះ តាមរយៈយុទ្ធសាស្ត្រដ៏ទូលំទូលាយ និងច្រើនឆ្នាំ។
គំនិតផ្តួចផ្តើមសំខាន់ៗនៅក្រោមគម្រោងនេះ នឹងរួមបញ្ចូលការកែលម្អគុណភាពទឹក និងអនាម័យនៅក្នុងសាលារៀន និងសហគមន៍ ការអនុវត្តប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹកដែលផ្អែកលើទំនាញ និងថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ដើម្បីកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ និងការបញ្ចូលបច្ចេកវិទ្យាឆ្លាតវៃសម្រាប់ការត្រួតពិនិត្យ និងគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹក និងអនាម័យប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
លើសពីនេះ គម្រោងនេះនឹងផ្តោតលើការលើកកម្ពស់លទ្ធភាពប្រើប្រាស់ដោយការដំឡើងប្រព័ន្ធទឹក និងអនាម័យនៅក្នុងសាលារៀន និងមណ្ឌលសុខភាព ជាពិសេសផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់កុមារពិការ និងកាត់បន្ថយតម្រូវការរបស់ពួកគេសម្រាប់ការធ្វើដំណើរដ៏វែងឆ្ងាយ ដើម្បីទទួលបាននូវសេវាសំខាន់ៗទាំងនេះ។
ការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាចំពោះគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ ត្រូវបានគាំទ្រដោយជំនួយបច្ចេកទេស និងហិរញ្ញវត្ថុពីក្រសួងធនធានទឹកនៃប្រទេសចិន និងអង្គការយូនីសេហ្វ ប្រទេសចិន។ ជាមួយនឹងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នារបស់ដៃគូទាំងបីនេះ កម្ពុជានឹងបោះជំហានយ៉ាងសំខាន់ឆ្ពោះទៅរកអនាគតប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងធន់សម្រាប់សេវាទឹក និងអនាម័យរបស់ខ្លួន។