រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានបង្ហាញពីផែនការប្រែក្លាយទីប្រជុំជនតាមដងទន្លេមេគង្គ និងជុំវិញបឹងទន្លេសាប ទៅជាភូមិឋានក្សេមក្សាន្ត ដោយរាជរដ្ឋាភិបាល កំពុងតែជំរុញឱ្យបណ្តាខេត្តជាប់ដងទន្លេទាំងអស់ ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់អនុវត្តគម្រោងនេះឱ្យបានហ្មត់ចត់ ដើម្បីទទួលបានជោគជ័យ និងមានប្រសិទ្ធិភាព ។
នេះបើយោងតាមកិច្ចប្រជុំ ពិភាក្សាលើការរៀបចំទីតាំងកំពង់ផែទេសចរណ៍កម្សាន្តតាមបណ្ដោយដងទន្លេមេគង្គ និងទន្លេសាប ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ កាលថ្ងៃទី៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥។
នាឱកាសនោះ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងរៀបចំដែនដី បានស្នើសុំធាតុចូលពីសំណាក់ខេត្តជុំវិញបឹងទន្លេសាប និងតាមដងទន្លេមេគង្គ និងក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ដូចជា៖ ក្រសួងទេសចរណ៍ ក្រសួងធនធានទឹក ក្រសួងសាធារណការ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងសមាគមទេសចរណ៍ ដើម្បីខ្លួនអនុវត្តឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព ក្នុងការប្រែក្លាយទីប្រជុំជនតាមដងទន្លេមេគង្គ និងជុំវិញបឹងទន្លេសាប ទៅជាភូមិឋានក្សេមក្សាន្ត ពោលគឺរៀបចំក្រុងទៅតាមដង្ហើមសេដ្ឋកិច្ចរបស់ក្រុងនីមួយៗផងដែរ។
ពាកព័ន្ធនឹងផែនការរៀបចំកែលម្អ និងលើកម្ពស់សោភ័ណភាពក្រុង និងទីប្រជុំប្រកបដោយផាសុកភាព និងនិរន្តរភាព កាលពីពេលថ្មីៗនេះ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន សែន បានប្រកាសពីគំនិតផ្ដួចផ្ដើមដាច់ដោយឡែកមួយក្នុងការបង្កើតសួនសាធារណៈ ដោយបង្ហាញពីគម្រោងប្រែក្លាយផ្ទៃដីទំហំជាង ៧០ហិកតា នៅតំបន់ទំនប់កប់ស្រូវ ទៅជាសួនសាធារណៈដ៏រស់រវើក។ សកម្មភាពនេះគឺជាផ្នែកមួយនៃយុទ្ធសាស្ត្រដ៏ទូលំទូលាយក្នុងការជំរុញឱ្យមានការប្រកួតប្រជែងជាលក្ខណៈមិត្តភាពក្នុងចំណោមខេត្តនានា ដើម្បីធ្វើការអភិវឌ្ឍសួនសាធារណៈបន្ថែមទៀត ដែលនាំឱ្យជីវិតសហគមន៍មានភាពប្រសើរឡើង និងជំរុញសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាផងដែរ៕ (អានបន្ថែម)