នៅក្នុងជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព សហភាពអឺរ៉ុបបានគ្រោងផ្តល់ជំនួយចំនួន ៦លានអឺរ៉ូ ក្នុងគោលបំណងជំរុញប្រសិទ្ធភាពថាមពលនៅក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មរបស់កម្ពុជា។
គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះត្រូវបានបង្ហាញក្នុងកិច្ចប្រជុំប្រកបដោយផលិតភាពរវាងឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍របស់កម្ពុជា និងគណៈប្រតិភូសហភាពអឺរ៉ុបនៅរាជធានីភ្នំពេញ។
ការពិភាក្សានេះ ផ្តោតលើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដែលមានសក្តានុពលក្នុងការពង្រឹងសេវាមន្ទីរពិសោធន៍ជាតិ បង្កើតស្តង់ដារនគរូបនីយកម្ម និងជំរុញការអនុម័តការអនុវត្តថាមពលបៃតងនៅក្នុងឧស្សាហកម្មកម្ពុជា។ ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី បានសម្តែងការពេញចិត្តចំពោះការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុរបស់សហភាពអឺរ៉ុប ដោយសង្កត់ធ្ងន់ថា គំនិតផ្តួចផ្តើមដែលមានឫសគល់នៅក្នុងគោលការណ៍បរិស្ថាន សង្គម និងអភិបាលកិច្ច (ESG) គឺជាកត្តាចាំបាច់ ខណៈដែលកម្ពុជាត្រៀមផ្លាស់ប្តូរពីស្ថានភាពប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍តិចតួចនៅចុងឆ្នាំ២០២៥។
ជាងនេះទៅទៀត ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី បានគូសបញ្ជាក់អំពីតម្រូវការសម្រាប់សហភាពអឺរ៉ុប ក្នុងការពង្រីកជំនួយរបស់ខ្លួនលើសេវាទឹកសម្រាប់សហគមន៍ក្រីក្រ ជាពិសេសអ្នកដែលរស់នៅក្បែរតំបន់សេវាទាំងនោះ។ ឯកឧត្តម​បាន​អំពាវនាវ​ឲ្យ​មាន​ការ​គាំទ្រ​ផ្នែក​បច្ចេកទេស​ដើម្បី​ជួយ​បង្កើត​ក្របខណ្ឌ​ច្បាប់​ដែល​នឹង​លើក​កម្ពស់​ប្រសិទ្ធភាព​នៃ​ការគ្រប់គ្រង​វិស័យ​ទឹកស្អាត។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តម Igor Driesmans ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហភាពអឺរ៉ុបប្រចាំកម្ពុជា បានអះអាងសារជាថ្មីនូវការប្តេជ្ញាចិត្តឥតងាករេរបស់ EU ក្នុងការគាំទ្រគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍របស់ប្រទេសកម្ពុជា។
បន្ថែមពីលើនេះ សហភាពអឺរ៉ុបបានសន្យាផ្តល់ថវិកាដល់ការបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាល ដែលផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍអ្នកជំនាញផ្នែកគ្រប់គ្រងទឹកស្អាត និងពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់កម្ពុជាបន្ថែមទៀតនៅក្នុងវិស័យដ៏សំខាន់មួយនេះ។
កិច្ចសហការនេះគឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅកាន់អនាគតកាន់តែបៃតង និងនិរន្តរភាពបន្ថែមទៀតសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ស្របតាមគោលដៅរបស់ប្រទេសសម្រាប់ឧស្សាហូបនីយកម្មប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ និងការលើកកម្ពស់កម្រិតជីវភាពសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋរបស់ខ្លួន។