យុវជនខ្មែរ ៥ រូបគ្រោងនឹងបាញ់ផ្កាយរណបចេញពីខ្មែរទៅទីអវកាសដំបូងបង្អស់នៅឆ្នាំក្រោយ
សិក្សានុសិស្សខ្មែរ ៥ នៃវិទ្យាស្ថាន Liger Leadership Academy កំពុងរួមគ្នាបង្កើតជាផ្កាយរណបខ្នាតតូចមួយដំបូងបង្អស់នៅកម្ពុជា ហើយគ្រោងនឹងបាញ់ផ្កាយរណបនេះចេញពីប្រទេសខ្មែរទៅអវកាសនៅឆ្នាំក្រោយ។
គម្រោងនេះ មានឈ្មោះថា Liger CubeSat ដែលជាគម្រោងរួមរបស់សិស្សវិទ្យាល័យ ៥ រូប និងគ្រូបង្វឹក ៦ រូបដែលជាអ្នកមានបទពិសោធន៍ទាក់ទងនឹងអវកាសជាច្រើនឆ្នាំ។
CubeSats គឺជាឧបករណ៍ដែលស្រដៀងនឹងផ្កាយរណប ឬផ្កាយរណបខ្នាតតូចដែលមានមុខងារ ស្រាវជ្រាវព័ត៌មាននៅក្នុងអវកាសដើម្បីការអប់រំ។ CubeSats នឹងបាញ់ទៅក្នុងអវកាសក្នុងគន្លងផែនដីទាប ឬ LEO ដែលហោះក្នុងកំពស់ចន្លោះពី ១៦០ ទៅ ២០០០ គីឡូម៉ែត្រ។
តួនាទីសំខាន់របស់ CubeSat គឺការថតរូបផែនដី និងបញ្ជូនរូបភាពទាំងនោះត្រឡប់មកផែនដីវិញ ដែលនឹងក្លាយជាសមិទ្ធផលខ្មែរដែលមិនធ្លាប់បង្កើតពីមុនមក។
ក្រុមសិស្សទាំង ៥ រូប បានឱ្យដឹងថា ៖ បេសកកម្មរបស់យើង គឺចង់ជំរុញឱ្យយុវជនកម្ពុជាមានចំណាប់អារម្មណ៍ទាក់ទង់នឹងអវកាស។ យើងសង្ឃឹមថា នៅពេលអនាគត កម្ពុជានឹងមានអវកាសយានិកធ្វើការជាមួយនឹងពិភពលោក»។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្រុមសិស្សទាំង ៥ នេះ កំពុងស្វែងរកជំនួយដើម្បីជំរុញឱ្យគម្រោងនេះក្លាយជាការពិតក្នុងអំឡុងឆ្នាំក្រោយនេះ។ សម្រាប់អ្នកចាប់អារម្មណ៍សូមចុចទីនេះ