JICA ចាប់ផ្តើមអនុវត្តន៍វិធីសាស្ត្រធំៗ៣ ដើម្បីប្រែក្លាយក្រុងសៀមរាមជាក្រុងឆ្លាតវៃ
ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន JICA បានសម្រេចអនុវត្តគម្រោងការអនុវត្តន៍វិធីសាស្ត្រ ទីក្រុងឆ្លាតវៃ ដើម្បី​ដោះស្រាយបញ្ហាមួយចំនួននៅក្រុងសៀមរាប ដែលមានរយៈពេល ៣ឆ្នាំ ចាប់ពីខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ រហូត​ដល់​ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥។ នេះបើតាមកិច្ចប្រជុំកិច្ចប្រជុំ​ ស្តីពីការពិនិត្យ​ និងផ្តល់យោបល់លើ​គម្រោងសាក​ល្បងនៃ​​គម្រោងទីក្រុងឆ្លាតវៃ​ ខេត្តសៀមរាប រសៀលថ្ងៃទី២១​ ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ២០២២​។
គម្រោងអនុវត្តរយៈពេល ៣ឆ្នាំនេះ មានគោលបំណង ៣សំខាន់ៗ៖
១-វិធីសាស្ត្រទីក្រុងឆ្លាតវៃត្រូវបានបង្កើតឡើង និងសហប្រតិបត្តិការរវាងអង្គភាពដែលពាក់ព័ន្ធត្រូវបានបង្កើតឡើង
២-ដំណើរការនៃការអនុវត្តវិធីសាស្ត្រទីក្រុងឆ្លាតវៃ គឺត្រូវបានបង្កើតឡើង តាមរយៈការអនុវត្តសាកល្បងនៃ​វិធានការ​ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាទីក្រុង
៣-បង្កើតប្រព័ន្ធសម្រាប់ត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃ និងវិធីសាស្ត្រទីក្រុងឆ្លាតវៃ
គួរបញ្ជាក់ថា ជាក់ស្ដែងផែនការទីក្រុងឆ្លាតវៃឆ្លាតសៀមរាប គឺកំពុងអនុវត្តដោយក្រុមការងារ JICA និង ក្រសួង​ដែនដី​ជប៉ុន ដែលនឹងធ្វើការលើគម្រោងផ្សេងគ្នា។
ទីភ្នាក់ងារ JICA នឹងអនវុត្ត ២គម្រោង រួមមានគម្រោងចំណតយានយន្តឆ្លាតវៃ (Smart Parking System In Siem Reap) និងគម្រោងសាកល្បងប្រើប្រាស់ទោចក្រយានយន្តប្រើឋាមពលអាគុយ ( Smart Scooter )។
ដោយឡែក ក្រសួងដែនដីជប៉ុន នឹងជួយអនុវត្ត ២ គម្រោង គឺ គម្រោងប្រមូល និងវិភាគទិន្នន័យអំពីទីក្រុងឆ្លាតវៃ (Smart City Data Collection and Analysis) និង គម្រោងរៀបចំបណ្តាញកាមេរ៉ាសុវត្ថិភាពក្នុងក្រុងសៀមរាប (CCTV System Introduction) ។ (អានបន្ថែម)