ក្រសួងរៀបចំដែនដី ចុះ MOU ជាមួយក្រុមហ៊ុន Guangxi Land ដើម្បីសហការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាប្រព័ន្ធផ្កាយរណប
កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះនឹងជួយពន្លឿនការចុះបញ្ជីដីធ្លី ការរៀបចំនគរូបនីយកម្ម និងការគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធ GIS ដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងរបស់កម្ពុជាក្នុងតំបន់អាស៊ាន
ក្នុងចំណោមការប្រកួតប្រជែងកាន់តែស្រួចស្រាវក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍លើការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការគ្រប់គ្រងដីធ្លីបែបទំនើប កម្ពុជាបានបោះជំហានយ៉ាងសំខាន់មួយទៀតក្នុងការទាញយកបច្ចេកវិទ្យាអវកាសមកប្រើប្រាស់ក្នុងវិស័យរៀបចំដែនដី។ នាថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៦ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នាជាផ្លូវការជាមួយក្រុមហ៊ុន Guangxi Land and Resources Planning and Design Group Co., Ltd. ដើម្បីកសាងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការស៊ីជម្រៅលើការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាផ្កាយរណប ក្នុងគោលដៅបង្កើនប្រសិទ្ធភាពការងាររៀបចំដែនដី និងនគរូបនីយកម្មនៅកម្ពុជា។
កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះផ្តោតសំខាន់លើការយកបច្ចេកវិទ្យាផ្កាយរណបទំនើបមកអនុវត្តក្នុងមុខងារសំខាន់ៗជាច្រើន ដោយរួមមានការងារគូសផែនទី និងសុរិយោដី ដែលនឹងជួយបង្កើនភាពត្រឹមត្រូវ និងល្បឿនក្នុងការចុះបញ្ជីដីធ្លីទូទាំងប្រទេស។ បន្ថែមពីនេះ វានឹងជួយដល់ការគ្រប់គ្រងដីធ្លី និងនគរូបនីយកម្ម តាមរយៈការរៀបចំផែនការប្រើប្រាស់ដីឱ្យមានរៀបរយ និងការអភិវឌ្ឍក្រុងប្រកបដោយចីរភាព។ ការពង្រឹងប្រព័ន្ធព័ត៌មានភូមិសាស្ត្រ ឬ GIS ក៏ជាចំណុចស្នូលមួយដែលជួយឱ្យការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យភូមិសាស្ត្រមានភាពសព្វជ្រុងជ្រោយ ព្រមទាំងបើកផ្លូវឱ្យមានការស្រាវជ្រាវ និងនវានុវត្តន៍ថ្មីៗដើម្បីបម្រើផលប្រយោជន៍ និងជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។
ការបោះជំហានរបស់កម្ពុជានាពេលនេះ គឺធ្វើឡើងស្របពេលដែលបណ្តាប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ាន ដូចជាថៃ វៀតណាម និងឥណ្ឌូនេស៊ី កំពុងពន្លឿនការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធទិន្នន័យដីធ្លី និងផែនទីផ្កាយរណប ដើម្បីទាក់ទាញការវិនិយោគទុនបរទេស និងកាត់បន្ថយជម្លោះដីធ្លី។ ការចាប់ដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនជំនាញមកពីប្រទេសចិនដែលមានបទពិសោធន៍ខ្ពស់លើបច្ចេកវិទ្យាផ្កាយរណប នឹងជួយឱ្យកម្ពុជាអាចបង្រួមគម្លាតបច្ចេកវិទ្យាជាមួយប្រទេសជិតខាង និងបង្កើតប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងដីធ្លីដែលមានតម្លាភាព និងភាពជាក់លាក់ខ្ពស់តាមស្តង់ដារអន្តរជាតិ។
កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ និងក្រុមហ៊ុន Guangxi Land មិនត្រឹមតែជាការផ្លាស់ប្តូរបច្ចេកវិទ្យាសាមញ្ញនោះទេ ប៉ុន្តែជាយុទ្ធសាស្ត្រដ៏សំខាន់ក្នុងការរៀបចំគ្រឹះទិន្នន័យឌីជីថលសម្រាប់អនាគត។ ការធ្វើទំនើបកម្មតាមរយៈផ្កាយរណបនេះនឹងក្លាយជាឧបករណ៍ជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ការអភិវឌ្ឍក្រុងឆ្លាតវៃ និងការគ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិប្រកបដោយចីរភាព ដែលធ្វើឱ្យកម្ពុជាមានសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងកាន់តែខ្លាំងក្នុងតំបន់។ (អានបន្ថែម)