ឯ.ឧ. ស៊ុន ចាន់ថុល ៖ ឡានអ្នកមានខ្នង ឬអត់ខ្នង បើធ្វើឱ្យខូចផ្លូវ គឺចាប់ទាំងអស់ មិនលើកលែងទេ
រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល បានព្រមានចាប់រថយន្ដដឹកលើសទម្ងន់ទាំងអស់ មិនថាអ្នកមានខ្នង ឬអ្នកអត់ខ្នង បើធ្វើឱ្យខូចផ្លូវ គឺចាប់ទាំងអស់ ដោយគ្មានការលើកលែងឡើយ។
ឯកឧត្តម បានលើកឡើងបែបនេះ ក្នុងឱកាសចុះពិនិត្យមើលស្ពានថ្មើរជើងឆ្លង អង្គតាសោម និងទីតាំងត្រៀមសាងសង់ស្ថានីយជញ្ជីងអចល័តនៅផ្លូវជាតិលេខ៣ កំពត-ចោមចៅ កាលថ្ងៃទី២២ ខែមិថុនា។
ឯកឧត្តមមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្នមានក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូនមួយចំនួន បានដឹកលើសទម្ងន់ ដោយបំពានច្បាប់ ដែលបណ្ដាលឱ្យផ្លូវឆាប់ខូច។ ដូច្នេះ ក្រសួងបាននឹងកំពុងចាត់វិធានការក្ដៅ ដោយក្រៅពីមានជញ្ជីង ក្រសួងក៏បានបញ្ជូនក្រុមការងារទៅឆ្មក់ចាប់ផងដែរ។
ឯកឧត្តមបន្តថា៖ «ឡានអ្នកក្រ ឡានអ្នកមាន មានខ្នង អត់ខ្នង បើធ្វើឱ្យខូចផ្លូវ ចាប់ដូចគ្នា គ្មានរើសអើងទេ យើងអត់មានអនុគ្រោះទេ។ ចាប់តាំងពីខ្ញុំធ្វើកិច្ចការនេះមក មិនដែលមានអ្នកណាទូរស័ព្ទមកខ្ញុំ សូមអន្ដរាគមន៍ ដោះលែងឡានទេ ហើយក៏មិនដែលដោះលែងឡានមួយទេ ព្រោះបើដោះឱ្យមួយ នឹងមានអ្នកសុំមួយទៀត ចឹងកុំបន្តដឹកល្មើសទំងន់ទាំងប្រថុយប្រថានទៀតអី»។
គួរជម្រាបថា បើយោងតាមឯកឧត្តម កន្លងមកមានរថយន្ដដឹកលើសទម្ងន់២០% ត្រូវបានផាកពិន័យ ហើយមានរថយន្ដជាង ១០០គ្រឿង ត្រូវបានយកទៅរក្សាទុក រយៈពេល១ឆ្នាំ៕