The Koh Kong provincial administration has banned the sale and purchase of land on Koh Totung in Kirisakor district while all related land transactions documents are also voided.
According to the announcement dated 18 March 2022, Koh Totung is state land; thus, the sale & purchase and the issuance of ownership transfer documents, purchase & sale contracts, certificates of occupation, among others, are all illegal.
The authority also ordered all the people who are occupying land or building any constructions on the island to demolish all of them and leave the island as soon as possible.