KOICA Provides US$316 million in Grant Aid to Cambodia Over 30 Years
Over the past 30 years from 1991 to 2021, the Korea International Cooperation Agency (KOICA) has provided a total of US$316 million grant aid to Cambodia, contributing to socio-economic development.
The remarks were made by Country Director of KOICA Cambodia Office Hyunjun Rho in an online meeting held on 11 January with HE Chhieng Yanara, Minister Attached to the Prime Minister and Secretary of General of the Cambodian Rehabilitation and Development Board of the Council for the Development of Cambodia (CRDB/CDC).
Mr Hyunjun said that the aid provided over the past 30 years has been used for four key sectors including water management and public health, education, agriculture and rural development, and transportation.