South Korea Provides US$50-million Loan to Build Forensic Centre in Cambodia
The Republic of Korea has provided a US$50-million loan to build a forensic centre in Cambodia to help strengthen diplomatic relations between the two nations.
Cambodian Ambassador to South Korea Long Dimanche said on 29 September that the centre will focus on training judges, prosecutors, and forensic experts in the field of forensic research to fight crime involving women, drugs, cybercrime, and so on.
The project and loan were finalised during the Korea-Mekong summit in November 2019 in Busan. At this stage, the officials from both sides are studying and working on the implementation of this project.
The forensic centre will cost around US$50 million, according to Ambassador Long’s interview with the Phnom Penh Post.